جهت خم کاری لوله برق نسوز، نیاز به وسیله ای به نام فنر خم کاری میباشد، این وسیله در داخل لوله خم سرد و یا لوله خم گرم قرار گرفته و باعث عدم دفرمه شدن لوله میگردد، جنس فنر خم لوله خیلی مهم است، زیرا اگر فنر خم کن لوله از فلز مرغوب تهیه نشده باشد، بعد از چندین مرتبه خم کردن، دچار آسیب شده و در اصطلاح پله پله میشود و دیگر قابل استفاده نیست.

فنر لوله خم سرد، بعد از تولید از دستگاه جدا شده و آماده مرحله سخت کاری میشود.

در عملیات سخت کاری فنر لوله برق، سخت تر میشود، طی این فرآیند فنر تا دمای بالاتر از بحرانی انتقالی گرم میشود و سپس خیلی فوری توسط آب یا روغن و یا…بسته به نوع آلیاژ سرد میشود، در این فرایند چقرمگی و ضربه پذیر بودن فنر محکمتر میشود، در واقع با سخت کاری فنر خم کن لوله برق، فنر با دوام تر شده و مدت زمان بسیار طولانی و به دفعات بیشتری میتوانید عملیات خم کاری لوله برق را انجام دهید.

فنر خم کن لوله خم سرد

فنر خم کن لوله خم سرد

انواع فنر خم لوله خم سرد، فنر لوله برق

فنر خم کن لوله برق تولید شده در گروه تولیدی ویژن پایپ، به طول یک متر و از نوع سخت شده بادوام است، این وسیله، در سه مدل و سایز تولید و عرضه میگردد:

سایز 13/5 20 2
سایز 16 25 2/5
سایز 21 32 3

 

لیست قیمت فنر لوله خم کن، فنر لوله خم سرد، فنر خم لوله نسوز، فنر خم لوله خم گرم

سایز ۱۳/۵ یک متری سخت ۵۵۰۰۰
سایز ۱۶ یک متری سخت ۶۵۰۰۰
سایز ۲۱ یک متری سخت ۸۵۰۰۰

 

نحوه خم لوله با فنر لوله خم سرد

لوله های برق نسوز در دو نوع لوله خم سرد و لوله خم گرم تولید میشود، همانطور که در ابتدای مطلب به شما عرض کردیم، جهت خم کردن این نوع از لوله برق، باید از وسیله ای به نام فنر خم کن استفاده کنید.

 

خم لوله برق خم گرم

لوله خم گرم همانطور که از نامش پیداست، به وسیله حرارت خم میشود، بدین صورت که، ابتدا فنر را داخل لوله قرار داده و با وسیله ای به نام سرپیک، شروع به حرارت دادن به تمامی اطراف لوله میکنیم و لوله را به طور مرتب میچرخانیم تا کم کم به حالت نرم و قابل انعطاف درآید.

مدت زمان حرارت دادن به لوله، بستگی به نوع لوله و تجربه مجری دارد و پس از نرم شدن لوله، آن را به زاویه دلخواه خود خم میکنیم و فنر خم لوله برق را از داخل لوله برق بیرون کشیده و مدتی صبر میکنیم تا لوله خنک شود و در این هنگام لوله به زاویه مورد نظر خم شده است.

برای سرعت بخشیدن به کار، میتوان از ظرف آب و فن هوا برای خنک کردن سریع لوله استفاده کرد و همچنین در مواردی که نیاز دارید خم لوله برق به یک شکل باشد، از الکوی از پیش درست شده و آماده فلزی استفاده کنید، به این نحوه که، پس قرار دادن فنر خم لوله برق در داخل لوله و دادن حرارت لازم، لوله را داخل الگو قرار داده و با فن خنک کن پس از چند ثانیه، لوله نسوز برق را از الگو بیرون آورده و فنر را بیرون میکشیم.

فنر خم کن لوله خم سرد

فنر خم کن لوله خم سرد

خم لوله برق خم سرد

جهت خم لوله برق خم سرد، همانطور که از نامش پیداست، نیاز به حرارت نیست.

در تولید لوله خم سرد، از مواد خالص بیشتری استفاده شده و به همین دلیل انعطاف بالایی دارد و برخلاف لوله برق خم گرم، ترد نیست و نرم و قابل انعطاف است.

اگر لوله خم سرد استفاده میکنید، ابتدا محل خم را مشخص میکنیم، سپس فنر خم کن لوله برق را داخل لوله قرار میدهیم و دو دست را به اندازه کتف خود باز کرده و اقدام به خم کردن لوله خم سرد میکنیم.

در این هنگام لوله خم شده است و فنر را بیرون میکشیم، البته هرچه کیفیت لوله خم سرد بیشتر باشد، سرعت عمل بالا میرود، لوله در ناحیه خم شده دچار چروک نمی‌شود و از ناحیه خم شده نازک نمیشود، چه بسا لوله هایی در بازار وجود دارد که در هنگام خم کردن توسط فنر خم کاری لوله برق، دچار شکستگی میشود که این نشانگر کیفیت پائین لوله خم سرد میباشد.

در مقالات قبلی به این مورد پرداخت شده است، ما در ویژن پایپ این اطمینان را به شما میدهیم که فنر خم کن لوله برق باکیفیت بالا و سخت شده و مقاوم شده، به شما ارائه داده میشود.

جهت کسب اطلاعات، مشاوره و خرید با واحد فروش ویژن پایپ تماس حاصل فرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *