آموزش لوله کشی برق ساختمان – در ساختمانهای در حال ساخت که به مرحله برقکاری رسیده اند، بعد از شیار زنی و قوطی گذاری نوبت به جا گذاری لوله ها میرسد.
یکی از لوله های مقاوم و پر کاربرد در برق، در ساختمانهای تجاری، مسکونی، هتلها و … لوله های یو پی وی سی نسوز هستند که در دو نوع خم سرد و خم گرم تولید میشوند.

این نوع لوله ها به راحتی در اثر ضربه آسیب نخواهد دید.

آموزش لوله کشی برق ساختمان

آموزش لوله کشی برق ساختمان

برای برش کاری لوله برق یو پی وی سی (نسوز) از فرز و کمان اره استفاده میشود زیرا جنس آن از لوله برق پلی آمید خشک تر و محکمتر میباشد و با کاتر برش شما قدری دشوار خواهد بود.

همانطور که از عنوان پیداست، لوله برق پی وی سی به راحتی توسط حرارت و با فن خم کاری به زاویه دلخواه در می آید.

همچنین‌ لوله‌ برق خم‌سرد یو‌ پی‌ وی‌ سی بدون حرارت و با فنر خم کاری به زاویه دلخواه شما در می آید.

لوله برق پی وی سی توسط زانو هم در زوایای نود درجه به هم متصل می شوند.

برقکاران و مجریان محترم این نکته را فراموش نکنند در هنگام اتصال زانو به لوله برق پی‌وی‌سی حتما از چسبهای درجه یک موجود در بازار استفاده کنند که در صورت تکانهای احتمالی لوله برق از داخل زانو جدا نشود.

شایان ذکر است حتما در انتخاب لوله‌ برق یو پی وی سی دقت شود که از مواد مرغوب و باکیفیت ساخته شده باشد.

نوع دیگری از لوله‌ها‌ که از نام آن هم مشخص است و به شکل خرطومی و با انعطاف بالا در متراژهای۲۰،۳۰و… به دو صورت پلاستیکی (پلی آمید) که در بازار به لوله های طرح نسوز و رنگی مشهور هستند و خرطومی برق نسوز عرضه میگردد.

مجریان و برقکاران محترم در صورت استفاده از لوله برق خرطومی پلاستیکی بهتر است از نوع مرغوب آن و با وزن بالاتر استفاده نمایند البته در ساختمانهای بزرگ ناظرین محترم بیشتر تمایل به استفاده از لوله برق خرطومی نسوز پی وی سی میباشند.

از لوله برق خرطومی در سقف برای هالوژن ها، شلنگی، مسیرهای ارتباطی و در بعضی مواقع که خمهای پیاپی بر روی دیوار موجود است استفاده میشود.

لوله کشی برق ساختمان

لوله کشی برق ساختمان

روش خم کاری لوله برق پی وی سی

یکی از مواردی که در بحث لوله گذاری حائض اهمیت میباشد خم زدن لوله برق، جهت عبور آن از مسیرهای مختلف میباشد.

شما برای برق ساختمان این انتخاب را دارید که از زانو جهت اتصال لوله برق، هم در کف و یا سقف استفاده نمایید، اما پیشنهاد ما به شما جهت کار، استفاده از خم میباشد.

از مزایای خم لوله برق نسبت به زانو، عبور آسان و راحت سیمهای برق بدون گیر کردن فنر در محل اتصال میباشد.

اتصال زانو به لوله برق حتی با بهترین چسب هم مانند خم نخواهد شد زیرا لوله برق یک تکه است و فقط لوله ها نیاز است به هم متصل شوند (البته ویژن پایپ بوشنهای آماده پی وی سی جهت سهولت کار تولید کرده و به شما پیشنهاد میدهد).

لوله برق خیلی دیرتر از زانو فرسوده میشود، مگر اینکه لوله برق بی کیفیت باشد (البته زانوی با کیفیت در ویژن پایپ تولید میشود که استحکام و مقاومت بالایی در مقابل فشارهای احتمالی را دارد).

لوله برق سایز ۲۰ یا ۲ یا ۱۳/۵: این لوله برق در لوله کشی پریزها با سه سیم، لوله کشی روشنایی ها، لوله های اعلام حریق و لوله برق دوربین مورد استفاده قرار میگیرد.

لوله برق سایز ۲۵ یا ۲/۵ یا ۱۶: جهت کابل اصلی برق، عبور تعداد بالای سیم مانند دو سیم آنتن و آیفن و کابل کولر استفاده میشود.

از سایزهای بالاتر لوله‌برق جهت عبور کابل آسانسور و کابلهای اصلی تابلو‌برق استفاده میشود.

لوله گذاری برق در پروژه‌های مختلف متفاوت است که به دو صورت عمده لوله گذاری از کف و لوله گذاری در سقف‌کاذب رایزر و کناف انجام میگیرد.

کارشناسان گروه تولیدی ویژن‌پایپ امیدوار هستند کاربران گرامی از این مطالب مختصر بهره‌ی لازم را برده باشند.

ویژن‌پایپ این اطمینان‌ را به مجریان و برقکاران محترم میدهد که تمامی لوله‌های برق یو‌پی‌وی‌سی عرضه شده توسط این گروه از مواد اولیه مرغوب و دارای استاندارد ملی ایران (سیستمهای مجرایی برای مدیریت کابل، سیستمهای‌لوله محافظ صلب، الزامات‌ویژه، ۱۱۲۱۵-۲۱) به همراه کد ده رقمی جهت استعلام میباشد.

آموزش لوله کشی برق ساختمان

آموزش لوله کشی برق ساختمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *