لوله برق چیست؟

لوله برق به لوله هایی گفته می‌شود که جهت محافظت انسانها از جریان الکتریسیته موجود در سیمها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در گذشته به دلیل عدم استفاده از لوله برق مشکلات زیادی برای ساکنین ساختمانها بوجود می آمد به عنوان مثال سیمها و کابلها در صورت بروز مشکل قابل تعویض نبودند همچنین تماسهای تا خواسته با سیم و یا رسانای برق ایجاد میشد در برخی مواقع سیمها به بدنه ساختمان اتصال کرده و برق به تمامی نقاط ساختمان منتقل می‌شد.

از دیگر معایب عدم استفاده از لوله برق ایجاد آتش سوزی در اثر اتصال سیمها بود.

پس از گذشت زمان استفاده از لوله برق در ساختمانها کاربرد پیدا کرد.

در ابتدا لوله های برق از جنس پلاستیک ساخته شدند و تا همین الان هم به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از گذشت زمان لوله‌ برق یو‌ پی‌ وی سی تولید شد که مهمترین خصوصیت بارز آن نسبت به لوله برق پلاستیکی عدم اشتغال پذیری این نوع لوله ها بود.

لوله‌ های برق در مدلهای مختلفی تولید می‌شود:

۱. لوله های برق پلی آمید پلاستیکی

۲. لوله های برق پی وی سی

۳. لوله های برق فلزی

هر کدام از این نوع لوله برق خود در مدلهای مختلفی تولید می گردد که در قسمت محصولات در مورد انواع لوله برق توضیحات کامل داده شده است.

لوله برق پی وی سی

لوله برق پی وی سی

لوله برق پی وی سی: از جنس پلاستیک سخت به اضافه نرم کننده ها و روان کننده ها میباشد که به نسبت لوله برق فلزی دارای وزن سبک تر است، عایق بودن و ارزانتر بودن از مزایای این لوله نسبت به لوله فلزی است، لوله برق پی وی سی غیر قابل اشتعال بوده و در صنعت ساختمان کاربرد بسیاری دارد.

لوله برق یو پی وی سی (upvc)

لوله برق یو پی وی سی (upvc)

لوله برق یو پی وی سی: در دو نوع خم سرد و خم گرم تولید میشود. upvc یا پلی وینیل کلراید غیر پلاستیک، دارای استحکام بالایی است و نوع خم سرد آن بدون نیاز به حرارت توسط فنر خم کاری خم میگردد و استحکام آن به مراتب بیشتر از خم گرم است.

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید

لوله های برق پلی آمید: این نوع از لوله ها از جنس پلاستیک نرم است، این نوع از لوله ها قیمت پایین تر و انعطاف بیشتری نسبت به لوله های دیگر دارند.

لوله برق خرطومی

لوله برق خرطومی: این نوع از لوله ها در سه مدل پی وی سی، پلی آمید و فلزی تولید میگردد.

نوع پی وی سی جهت عبور سیمهای برق بر روی دیواره های سازه استفاده میگردد، این لوله ها در هر زاویه ای خم میگردد و مواد تشکیل دهنده آن پی وی سی و غیر قابل اشتعال است.

نوع پلی آمید قیمت خیلی پایین تری نسبت به پی وی سی دارد، در زوایای مختلف خم میگردد ولی استحکام کمی دارد.

نوع فلزی جهت استفاده برای عبور سیم برق در تابلوهای صنعتی و دیوارهای خارجی کاربرد دارد، جنس این لوله ها از جنس روکش پی وی سی به همراه مفتول جهت بالا بردن مقاومت لوله و استحکام آن است.